Ako vybrať strešný nosič

Čo by ste mali vedieť o strešných nosičoch

Strešné nosiče sa delia na 2 typy:

1. Základný strešný nosič

strešný nosič

je určený pre klasické vozidlá typu HB / SDN ktoré nie sú vybavené strešnými lyžinami. Základné strešné nosiče sa používajú aj pre niektoré modely typov KOMBI, ktoré nie sú vybavené lyžinami. Základné strešné nosiče sa väčšinou ( v 95%) upevňujú do originálnych úchytov, ktoré sú dané výrobcom vozidla.

 

Existujú 3 typy upevnenia základných strešných nosičov:

  • Upevnenie pod strešný lem (najbežnejšie) – pätky strešného nosiča sa upevňujú pod lem strechy – nad dvere.
  • Upevnenie do fixačného bodu – automobil je z výroby vybavený fixačným bodom na vozidle. Zväčša sa jedná o závit v streche automobilu v odvodňovacej strešnej lište.
  • Upevnenie špeciálny bod – v tomto prípade, je strecha vozidla tiež vybavená upevňovacím bodom, je tu ale viacero možných systémov upevnenie ( napríklad špeciálne upevňovacie uško na streche … napr. Citroen Berlingo … Citroen Xsara Picasso / ). Toto upevnenie sa používalo pri starších modeloch vozidiel. Pri nových moderných automobiloch sa od použitia tohto systému pomaly upúšťa.

 

2. Priečny strešný nosič na lyžiny

priečny strešný nosič

Je určený pre vozidlá typu KOMBI . Tieto vozidlá sú vybavené na streche strešnými pozdĺžnymi lyžinami. Nosiče sa upevňujú na pozdĺžne lyžiny pomocou pätiek.

 

Pozdĺžne lyžiny sa delia na KLASICKÉ a INTEGROVANÉ

klasické lyžiny

Klasické lyžiny – medzi strechou vozidla a lyžinou je medzera.

 

integrované lyžiny

Integrované lyžiny – medzi strechou a lyžinou nie je medzera.

 

 

Aké tyče si mám vybrať?

V ponuke každého výrobcu sú rôzne typy strešných nosičov podľa typu tyčí. Funkčnosť strešných nosičov oceľových alebo hliníkových je rovnaká. Rozdiel je vo vzhľade, použitom materiále, tvare nosičov v profilu tyčí. Oceľové strešné nosiče na 98% nie sú vybavené “T” drážkou, ktorá slúži na jednoduché uchytenie modernéých nosičov (bicyklov alebo lyží). Hliníkové strešné nosiče sú väčšinou touto drážkou vybavené. Pri nosičoch ktoré sú vybavené “T” drážkou je tento údaj na našej stránke uvedený. Hliníkové nosiče sa vyznačujú aj AERO zaobleným profilom tyčí, sú aerodynamickejšie, tichšie a nezvyšujú spotrebu automobilu natoľko, ako klasické obdĺžnikové profily.

 

Čo je to tá “T” drážka ?

“T” drážka je žliabok väčšinou hliníkových strešných nosičov. Táto drážka sa používa pre upevnenie moderného príslušenstva (nosičov lyží, nosičov bicyklov) pomocou “T” adaptérov. “T” drážka zaručuje komfortnú montáž príslušenstva a skracuje čas montáže príslušenstva.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt t screw adapter roof carrier

Upevním príslušenstvo aj na nosiče bez “T” drážky?

Každé príslušenstvo (nosič bicykla, nosič lyží, strešný box ) je vyrobený štandardne na upevnenie na klasické tyče bez drážky. Upevnenie do drážky je nadštandard, zvyšuje komfort montáže.

 

Hučia strešné nosiče na aute?

Strešné nosiče na vozidle väčšinou hučia. Nie je to pravidlom ale väčšinou je to tak. Veľkou mierou sa o to podieľa aerodynamický tvar a odpor automobilu. V praxi máme skúsenosti, že keď pripevníte ďalšie príslušenstvo na strešný nosič, hluk vydávaný strešným nosičom sa zníži. Najlepším spôsobom aby ste zabránili hučaniu strešného nosiča je demontovať nosič keď ho nepoužívate. Odporúča to väčšina výrobcov aj z dôvodu, že zbytočne nezvyšujete spotrebu automobilu.


Montážne informácie

Strešný nosič sa montuje výhradne podľa postupu v originálnom montážnom návode. Je zakázené vkladať medzi pätku strešného nosiča a vozidlo akékoľvek predmety, ktoré nie sú súčasťou balenia. Je zakázané používať strešný nosič na vozidlo, ktoré nie je uvedené v montážnom návode, aplikačnom liste alebo zozname dodané distribútorom. Počas jazdy odporúčame pravidelnú kontrolu pevnosti uchytenia. V prípade, že strešný nosič nedosadne správne na vozidlo je zakázane ho používať. V tomto prípade je nevyhnutné kontaktovať vášho predajcu.

Prevádzkové informácie

Strešné nosiče Použitie strešného nosiča môže zvýšiť spotrebu Vášho vozidla. Hučanie strešného nosiča na vozidle nie je dôvodom reklamácie. Je to spôsobené vyšším odporom vzduchu a aerodynamickým tvarom karosérie ( tu platí, čím lepší aerodynamický tvar karosérie, tým je väčšia pravdepodobnosť hučania strešného nosiča ). Strešný nosič je určený na prepravu batožiny, v prípade, že nič neprapravujete – demontujte ho.