Ako vybrať elektriku k ťažnému?

Pri nákupe ťažného zariadenia je veľmi dôležitý výber aj vhodnej elektroinštalácie. Ale ako správne vybrať vhodnú elektroinštaláciu pre svoje vozidlo? Ako mám vedieť ktorú si mám objednať? Tak na tieto otázky sa Vám pokúsime odpovedať.

Prvoradé je poznať základný rozdiel medzi elektroinštalá­ciami. V podstate sú len dva typy:

  • so 7-pólovou zásuvkou 
    najbežnejšie sa používa vo východnej európe, na západe sa od použitia tejto elektroinštalácie upúšťa, z dôvodu, že podporuje iba základne funkcie prívesu a to obrysové svetlá, brzdové svetla, smerovky, hmlovky.
     – u nás sa používa najbežnejšie. Pomer všetkých predaných elektroinštalácii v SR je 90% 7-pólových a iba 10% 13-pólových
     – zo 7-pólovej elektroinštalácie nikdy neurobíte plnohodnotnú 13-pólovú, opačne áno (pomocou redukcie)
     – táto zásuvka je nevhodná v prípade, že chcte ťahať karavan, brzdený vozík nad 750 kg alebo chcete použiť TZ ( TZ=ťažné zariadenie) na nosič bicyklov
     

 

  • 13-pólovou zásuvkou 
    najbežnejšie sa používa v západnej európe. Túto elektroinštaláciu máte namontovanú aj keď kúpite nový automobil a zo závodu máte namontované ťažné zariadenie, alebo doveziete automobil zo západnej Európy.
     – elektroinštalácia podporuje všetky  funkcie ako 7-pólova, naviac má ešte cúvacvie svetlo, pozičné svetlá, a je ju možné rozšíriť na dobíjanie batérie karavanu.
     – pomocou malého miniadaptéru (bežne stojí do 10€) z nej úrobíte 7-pólovú zásuvku
     

 

Ako vybrať elektroinštaláciu v nashop e-shope?

Pri výbere vhodnej elektroinštalácie sa Vám pokúšame čo najviac pomôcť. Pri každom ťažnom zariadení vo veľkom detajle nájdete aj nami odporúčaný typ elektroinštalácie. Tieto elektroinštalácie sa vám zobrazia ešte aj v košíku keď pridáte ťažné zariadenie, tu si môžete vybrať tiež ktorú uznáte za vhodnú. Ťažné zariadenia typu GALIA, kde nie je nutné použiť špeciálnu sadu obsahuje v cene univerzálnu elektroinštaláciu ( platí to len pre TZ GALIA), v prípade, že pre montáž je potrebné použiť iný typ elektroinštalácie, táto základna elektroinštalácia sa k TZ nedodáva!


 

Ako vybrať tú správnu elektroinštaláciu pre vaše vozidlo?

V tomto prípade, je najlepšie poradiť sa. Buď nám zavolajte na našu infolinku v pracovných dňoch medzi 08:00 – 17:00 alebo napíšte mail. Na e-maily odpovedáme väčšinou aj cez víkend a počas sviatkov.

Prečo pri konkrétnom modele vozidla vidno viacero elektroinštalácií?

Dô;vodov može byť viac:

  • zmena vozidla v niektorom roku, model sa faceliftuje a výrobca zmení elektronický obvod.
    napr: automobil Citroen C3, ktorý sa vyrábal od roku 2002 do roku 2010. V rokoch 2002 až 9/2005 bolo postačujúce použitie univerzálnej obyčajnej elektroinštalácie. V roku 10/2005 (október 2005) Citroen robil na viacerých modeloch facelift a menil kompletne elektronický obvod, od tohto obdobia je nutné použitie výhradne elektroinštalácie CAN ( pri FR automobiloch BSI) … z nášho sortimentu je to CAN40947 alebo CAN40953!
  • niektoré modely nižšej výbavy nie sú vybavené nadštandardnými funkciami a pri jednom modely tej istej značky je možné použiť obyčajnú elektroinštaláciu a pri modely s vyššou výbavou je nutné použiť elektroinštaláciu s prídavným modulom
    napr: Škoda Superb 2002–2008 Pri väčšine vozidiel tohto typu je postačujúca univerzálna elektroinštalácia, ale pri niektorých je nutná elektroinštalácia s funkciou CheckControl (CC).

 

Prikladáme aj bližšiu špecifikáciu typov elektroinštalácií, elektronických systémov automobilov

Pokročilý rozvoj automobilového priemyslu sa odráža aj v integrácií nových elektronických systémov, ktorých cieľom je naše pohodlie a bezpečnosť (LED svetla, Airbagy, klimatizácia, ABS, ESP, TSP … ), to vyžaduje veľké navýšenie vodičov elektronického obvodu.
Z tohto dôvodu používajú výrobcovia vozidiel rôzne elektronické systémy ako sú ( CANBUS, Multiplex, PWM, AS- tenké káble), alebo obvody ktoré kontrolujú spotrebu ako je napríklad CheckControl. Z toho dôvodu aj použitie vhodnej elektroinštalácie k ťažnému zariadeniu je veľmi dôležité pre správnu funkčnosť automobilu.

Typy elektronických systémov

  • Štandardné
  • Multiplex, Databus,CanBus, BSI (CAN)
  • CheckControl (CC)
  • FineWire – tenké káble (SA)

 

Štandard


Používana väčšinou pred rokom 2002. Zapojenie takejto elektroinštalácie nevyžaduje použitie prídavného modulu. Vozidlo v tomto prípade nie je vybavené žaidnym z nadštandardných funkcií. Zapojenie elektroniky ťažného zariadenia je na vodiče na koncových svetlách automobilu.
Nami odporúčana elektroinštalácia EP150 (7pólová, súčasť balení iba TZ Galia), EP402522 (7pólova), EP2640007 (13 pólová)

CAN BUS DATA (CBD) u francúzskych automobilov BSI


Datová zbernica automobilu (CPU) spravuje tok digitálnych informácií medzi rôznými prvkami elektronického obvodu ako sú bezpečnostné prvky, osvetlenie vozidla, riadenie motora. Cez vodiče automobilu sú sinály posielané cez rôzne komunikačné uzly v digitálnej podobe. Toto umožňuje zníženie počtu vodičov ktoré sú nevyhnutné pre prevádzku automobilu a zníženie váhy. 
Najbežnejšie sa používa pri vozidlách VW Group, BMW, CITROEN (BSI), FORD, Mercedes, Opel, nové modely FIAT, Mini, LandRover, Lexus, Peugeot (BSI),  Porsche, Renault (BSI), Volvo,
Nami odporúčaná elektroinštalácia: CAN40947 (7 pólova) CAN40953 (13 pólova)

Multiplex

Pre rozsvietenie žiaroviek v koncových svetlách používa napäťová zmena. V združených koncových svetlách je signál privádzaný pulzom cez jeden vodič, čiže jedno svetlo (žiarovka) má dve funkcie. Tieto multiplexy sú dva druhy:

  • Obrysové svetlo a brzdové svetlo na jednom vodiči
  • Obrysové svetlo a hmlové svetlo na jednom vodiči
  • U niektorých modeloch VW Group (Škoda Octavia II+III, VW Tiguan … ) sa kombinujú obidva multiplexy

Nami odporúčaná elektroinštalácia: CAN40947 (7 pólova) CAN40953 (13 pólova)

Check Control (CC)


LFS (Light Faliure System) signalizácia poruchy svetiel akustickým alebo najbežnejšie kontrolkou v palubovej doske automobilu. Signalizuje aj zníženie napätia vo svetlách. 
Túto funkciu dokáže jednoducho detekovať aj bežný spotrebiteľ. Postup: Vybrať žiarovku napr. z brzdového svetla, naštartovať automobil, stlačiť brzdový pedál. V prípade, že sa Vám zobrazí signalizácia, Vaše vozidlo je vybavené funkciou CC. Pozor !!! u niektorých nových modelov automobilov môže byť elektronický obvod CAN ale aj CC. V tomot prípade odporúčáme EP CAN40947, CAN40953.
Táto funkcia patrí medzi vôbec prvé nadštandardné funkcie. Objavili sa už v starších vozidlách Alfa Romeo, Fiat, Lancia, SaaB, Volvo.
Najbežnejšie sa používali pred rokom 2002 pri vozidlách Alfa Romeo, Fiat, Lancia, BMW, Audi, Saab, Seat, VW … V súčasnoti je málo modelov kde vo vozidle je čistě elektronický obvod CC bez datových vedení!
Nami odporúčaná elektroinštalácia: staršie vozidla : EP16400501 (7 pólova), EP26400501 (13pólová) novšie modely: CAN40947 (7 pólova) CAN40953 (13 pólova)

 

Jemné (tenké vodiče) (SA)



Štandardné káble: 0,8mm až 1,2 mm Nové káble 0,3 mm až max. 0,5 mm

Použitím tenších vodičov v automobilovom priemysle sa výrobcovia snažia o zníženie hmotnosti automobilov. Tieto tenké vodiče ovplyvňujú aj použitie elektroinštalácií pre pripojenie prívesného vozidla. Veľa výrobcov automobilov používa tieto nové typy tenkých vodičov, aj keď automobil nie je vybavený ani obvodom CC ani CAN.
Pri tomto prípade použitie obyčajnej elektroinštalácie typu (Štandard) nevykazuje poruchu, ale môže spôsobiť výrazné prehriatie vodičov a spôsobiť požiar. Vodiče nedokážu odolať veľkej zmene napätia, prejavuje sa to najprv náznakmi poruch ako je sťahovanie okien, nesprávna funkcie stieračov a iné drobné poruchy.

Najčastejšie sa stretneme s týmto systémom pri výrobcoch: FORD !, Toyota, nové modely Honda, nové modely Hyundai, KIA …
Nami odporúčaná elektroinštalácia:  CAN40947 (7 pólova), CAN40953 (13 pólova)

 

Prémiová kvalita! Elektroinštalácia UEK (CAN40947 alebo CAN40953)

Najmodernejšia univerzálna elektroinštalácia vôbec dostupná na EU trhu, spoľahlivejšia ako hociktorá typová elektroinštalácia a ako jediná bola zaradená do originálneho príslušenstva popredného výrobcu VW Group.
Elektroinštalácia ktorá umožňuje preniesť funkciu svetiel ku karavanu alebo prívesu s plnou zárukou ochrany a výkonnosti vo VŠETKÝCH typoch vozidiel, vrátane tých ktoré majú lektronický obvod CAN, BSI, PMW (Multiplex), CheckControl, SA. Modul elektroinštalácie má špeciálny patentovaný mikroprocesor, ktorý detekuje elektronický obvod automobilu a nastaví sa podľa neho a zabezpečí plnú funkčnosť prepravovaného vozíka.

V čom je táto elektroinštalácia vínimočná:

  • JEDNOSMERNÁ
     – elektroinštalácia po montáži iba raz overí elektronický obvod automobilu, nastaví sa podľa toho a už nikdy nevysiela žiadné impulzy smerom do automobilu, tak chráni elektronický systém auta pred skratom alebo vypálením riadiacej jednotky CPU (väčšina iných elektroinštalácií aj naďalej vysiela signály)
  • vhodná aj pre vozidla s LED svetlami aj pre prívesné vozíky s LED svetlami
     – z dôvodu, že LED svetlá majú veľmi nízky odper napätia, niektoré elektroinštalácie (aj typové) nevedia rady s takýmto obvodom. Prehrievajú sa a časom môžu poškodiť aj elektronický obvod automobilu. Naše elektroinštalácie vďaka patentovanému mikroprocesoru sú nastavené tak, že sami detekujú aké napätie majú použiť a sú 100% vhodné aj v prípade, že máte na vozidle LED a aj máte moderný vozík s LED svetlami !
  • sú vhodné aj pre automobily dovezené z USA
     – bežne dostupné elektroinštalácie v EU nie sú vhodné pre zapojenie na dovezené automobily z USA ! … Naše áno :)
  • je vhodná na všetky obvody CAN, CC, PMW, SA 
     – jedná elektroinštalácia pre všetky typy zapojení s 12V obvodom a zápornou kostrou. V ponuke sú dostupné aj EP pre 24V elektronický obvod (cena na vyžiadanie)
  • skladná, obsahuje malý MINIMODUL (6×6×2,3cm)
  • jednoduchá a rýchla montáž
  • V PRÍPADE, ŽE SA NA PRÍVESNOM VOZÍKU VYPÁLI NAPRÍKLAD SMEROVÉ SVETLO, ELEKTROINŠTALÁCIA ZABEZPEČÍ, ŽE FUNKCIU SMEROVÝCH SVETIEL NA SEBA PREVEZMU OBRYSOVÉ SVETLA !!! ktoré začnú plniť funkciu smerových svetiel !!!